به یزدی نو خوش آمدید!

یزدی‌نو کمک می‌کند اعضای زیست بوم یکدیگر را بشناسند، سریعتر به توانمندیهای هم واقف شوند، زودتر از نیازهای همدیگر مطلع شوند، راحت‌تر ارتباط بر قرار کنند، مستندات مهم را به اشتراک گذارند  و به نتایج بهتری برسند

در ادامه یک راهنمای سه مرحله‌‌‌ای برای عضویت و فعالیت در این زیست‌بوم معرفی می‌شود.

مرحله اول: عضو شوید. پیام دعوت به عضویت، اولین متنی است که با ورود به سایت یزدینو به چشم می‌آید، برای عضویت فقط کافی است نام و نام خانوادگی؛ کد ملی و شماره موبایل تان را وارد کنید. یک کد اعتبار سنجی برایتان پیامک می‌شود. آن را در پنجره بعدی وارد کنید. عضویت شما را در زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان یزد تبریک می‌گویم. حالا می‌توانید به غیر از اخبار و اطلاعاتی که برای عموم در صفحه اول وجود دارد، در رویدادها ثبت نام کنید و در تالارهای گفتگو، سوالی بپرسید و یا به سوالات بقیه اعضای زیست‌بوم پاسخ دهید.

اگر به عنوان عضوی از یک تیم در سامانه معرفی شده اید، کافی است کد ارسال شده به موبایلتان را در منو "ثبت کد عضویت" وارد کنید.

مرحله دوم: خودتان را معرفی کنید و یک شناسه اختصاصی در زیست‌بوم برای خود و یا کسب و کارتان ایجاد کنید. برای این کار به بخش پنل کاربری وارد شوید، و از منو ستونی سمت چپ گزینه ثبت فناور/سازمان جدید را انتخاب کنید. این سایت به شما امکان می‌دهد که چندین شرکت یا شخصیتهای مختلفی را به عنوان فناور ثبت و معرفی نمایید. برای اینکه از این سکو استفاده کنید، لازم است از نردبان شش پله‌‌‌ای بالا بروید.

پله اول: پذیرش تعهدات. بدیهی است فعالیت در هر مجموعه ای، یک قواعد و ضوابطی دارد و در قبال هر نوشته و اقدام، باید در قبال صحت گفتار و رعایت اخلاق و شئونات آن پاسخگو باشید. در فضای مجازی این مسئولیت بسیار سنگین‌‌‌‌تر است، چون بر خلاف فضای حقیقی، ممکن است پیام شما انعکاس و تبعات بیشتری داشته باشد و مسئولیت آن متوجه شماست. در سکوها مالک شماره تلفنی که با آن ثبت نام صورت گرفته است، در قبال عملکرد فرد عضو شده مسئولیت دارد، برای همین تاکید بر این است که کدهای اعتبارسنجی که به شما ارسال میشود، در اختیار افراد دیگر قرار ندهید.

پله دوم: تعیین نوع شخصیت فناور. ممکن است شخصیتها و یا شرکتهای متفاوتی در زیست‌بوم داشته باشید، امکان معرفی هرکدام از آنها در یکی از گزینه‌های پنج گانه زیر وجود دارد:

شرکت: کلیه شخصیتهایی که در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر انتفاعی به ثبت رسیده‌اند، فارغ از اینکه چه نقشی در زیست‌بوم دارند، بایستی از این گزینه استفاده کنند و قدمهای بعدی را بردارند.

استارتاپ: چنانچه فعالیت شما ماهیت استارتاپی دارد، یعنی تیم خلاق و دارای ایده دارید، که هنوز نسبت به ثبت شرکت اقدام نکرده اید، این گزینه را انتخاب کنید.

پروژه مساله محور: ممکن است شما یک پروژه مهمی را در دست اقدام داشته باشید، که نیاز است برای تعاملات بیشتر در زیست‌بوم، پروژه تان را مستقلا به عنوان یک اقدام مهم ثبت و به اعضای زیست‌بوم معرفی نمایید و رویدادهایی را تحت آن عنوان برگزار نمایید و یا فراخوان جذب همکار بدهید. هرچند پروژه‌ها ماهیت زمانی محدود دارند، این امکان فراهم است که با استفاده از این گزینه و برداشتن قرمهای بعدی، یک صفحه اختصاصی برای آن در زیست‌بوم داشته باشید.

فریلنسر: فریلنسر یا آزادکار، شخصی است که با توجه به مهارت‌ها و تخصصی که دارد، با استفاده از برند شخصی خودش، پروژه می‌گیرد و انجام می‌دهد و برای کارفرما می‌فرستد. آزادکاری یک روند رو به رشد در اقتصادهای نوآور و پویا دارد. مشخصا بسیاری از افراد که به عنوان مشاور (منتور یا کوچ) فعالیت دارند، می‌توانند با انتخاتب این گزینه خودشان را به اعضای سیستم معرفی نمایند.

دولتی: در این سامانه، کلیه سازمانهای دولتی که خدمات دهنده هستند، می‌بایست از این گزینه برای ادامه مسیر استفاده نمایند.

پله سوم: عنوان فعالیت خود را بنویسید. بگویید ماموریت و چشم‌انداز شما چیست و بر اساس بوم کسب و کار چه ارزشی برای اعضای اکوسیستم خلق می‌کنید. اگر مجوز دانش بنیان دارید، ویژگی مجوز را در این پله مشخص کنید. همینطور بگویید که نقش اصلی شما در زیست‌بوم چیست. هریک از شخصیتهای عضو زیست‌بوم، ممکن است نقشهای متفاوتی را همزمان داشته باشند، لیکن از شما خواهش می‌کنم که نقشی که پررنگ‌تر ایفا می‌کنید را مشخص کنید. در اطلاعات پایه این سامانه نقشهای زیر پیش بینی شده‌اند: تولیدکننده؛ مشاور (منتور‌، کوچ و ...)؛ نهاد عمومی؛ انجمن یا تشکل خصوصی؛ سازمان حامی (دولتی)؛ استارتاپ؛ استارتاپ استودیو؛ شتابدهنده؛ مرکز نوآوری؛ مرکز رشد؛ تامین مالی؛ پارک یا پردیس فناوری

پله چهارم: معرفی اعضای تیم. شاید یکی از مفیدترین خدماتی که این سامانه می‌دهد، معرفی اعضای یک تیم برای شبکه‌سازی بهتر و یا کمک به جذب افراد برای تیمسازی باشد. در این قسمت مدیر تیم و سایر همکاران را معرفی کنید. چنانچه اعضای تیم قبلا در سامانه عضو بوده‌اند، سامانه بطور خودکار بر اساس کد ملی یا شماره موبایل آنها را شناسایی خواهد کرد. اگر این عزیزان عضو سامانه نیستند، گزینه عضو جدید را انتخاب نمایید. بعد از معرفی اعضای تیم، پیامک دعوت به عضویت برای آنها ارسال خواهد گردید.

 حتما متوجه شدید که برای تعریف تیم و یا شخصیت، لازم نیست مدیر تیم در این سامانه دست به کار شود، ممکن است کارشناس همکار یا مدیر برنامه شما نسبت به تعریف شخصیت فناور اقدام نماید، لیکن امکانات پنل کاربری برای مدیر تیم هم فعال خواهد شد.

پله پنجم: در این قسمت جنبه‌های مالی و حمایتی مرتبط با فناور را تکمیل نمایید. از اطلاعات این قسمت برای معرفی اعضا جهت اخذ تسهیلات (در صورت وجود منابع) استفاده خواهد گردید. چنانچه نیاز به تامین مالی ندارید، در این قسمت عدد صفر را وارد کنید، لیکن اطلاعات مربوط به محل استقرار فناور (حامی اصلی) را حتما تکمیل نمایید.

پله ششم: این آخرین قدمی است که در جهت تکمیل پروفایل و دریافت شناسه از زیست‌بوم یزدینو بر می‌دارید. شناسه پیشنهادی (با الفبای انگلیسی) و اطلاعات تماس را کامل کنید. حتما لوگو مرتبط را بارگذاری نمایید و چنانچه کاتالوگ و اطلاعات تکمیلی برای معرفی شخصیت فناور دارید، در فرمت پی دی اف بارگذاری نمایید.

یادتان نرود که دکمه فعالسازی پروفایل را بزنید، فقط در اینصورت است که اطلاعات شما جهت نمایش به عموم کاربران از طریق لینک تختصاصی فعال خواهد شد. اگر در کامل بودن پروفایل تردید دارید این گزینه را بعدا تیک بزنید!

با انتخاب گزینه ثبت اطلاعات در پایان پله ششم از این نردبان، اطلاعات شما برای تایید به مدیر سایت ارسال می‌شود. مدیر سایت، اعتبار اطلاعات شما را بررسی و در صورت لزوم با شما تماس خواهد گرفت. ظرف 48 ساعت آینده پروفایل شما فعال خواهد گردید.

مرحله سوم: در این زیست‌بوم بدوید، فریاد بزنید، بجنگید! حالا که از شش پله این نردیان بالا رفتید و هویت شما به عنوان یک فناور به تایید رسید، امکان درج اخبار و اطلاعات، برگزاری رویداد، طرح نیاز فناورانه، طرح موضوع در تالارهای گفتگو سایر امکاناتی که در پنل کاربری ملاحظه میکنید، برای شما فعال شده است.

لازم به ذکر است که در صورتیکه چندین شخصیت فناور ثبت کرده باشید، مثلا هم فریلنسر هستید و هم مدیریت راه‌اندازی یک استارتاپ را به عهده دارید و هم هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان هستید، قبل از هر اقدامی باید انتخاب کنید که به عنوان کدام شخصیت، قصد ادامه فعالیت در سامانه را دارید. همچنین امکان ویرایش اطلاعات شخصیهای فناور و حتی حذف آنها در پنل کاربری شما در سامانه وجود دارد.