اخبار

اخبار و رویدادهای کارخانه نوآوری درخشان یزد

با حضور معاون رییس جمهور

کارخانه نوآوری درخشان افتتاح شد

کارخانه نوآوری درخشان افتتاح شد

در این رویداد که صبح سه‌شنبه ۲۵ مردادماه برگزار شد، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، استاندار و دیگر مقامات استانی یزد حضور داشتند.

پیشتر عملیات اجرایی کارخانه نوآوری یزد ۲۰ آبان سال گذشته به دستور رئیس جمهور وقت به صورت ویدئو کنفرانسی در محل کارخانه قدیمی نخ‌ریسی درخشان یزد توسط رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری آغاز شد.

کارخانه نوآوری استان یزد در عرصه‌ای به مساحت ۱۷ هزار مترمربع در قالب دو سوله سه و چهارهزار مترمربعی در محل کارخانه متروکه نخ‌ریسی درخشان راه‌اندازی خواهد شد.

عملیات مرمت، آماده‌سازی و تکمیل فضا‌های این کارخانه، به دو فاز اصلی تقسیم شده است که در فاز اول، فضایی در حدود چهارهزار مترمربع جهت اختصاص به استقرار شتاب‌دهنده‌ها و تیم‌ها در فضای کار اشتراکی درنظر گرفته شده است.

این پروژه با حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری یزد و پارک علم و فناوری یزد به ثمر نشسته و عملیات اجرایی آن بر عهده سازمان عامل استقرار و توسعه منطقه ویژه علم و فناوری یزد به عنوان توسعه‌دهنده فضای نوآوری است.

مبلغ کل تسهیلات اعطایی توسط صندوق نوآوری برای احداث کارخانه نوآوری درخشان یزد ۱۰ میلیارد تومان بوده است که تاکنون مبلغ ۹ میلیارد تومان تسهیلات در قالب تسهیلات توسعه فضا‌های نوآوری طی سه مرحله به این طرح اختصاص داده شده است.

گفتنی است، کارخانه‌های نوآوری بازیگران جدید اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی هستند که مفهوم نوینی را از هم‌افزایی برای فعالان زیست‌بوم نوآوری با خود همراه می‌آورند. کارخانه‌های نوآوری محل تجمع شرکت‌های نوپا یا همان استارت‌آپ‌ها هستند و خدمات مورد نیاز و مرتبط با آن‌ها نیز به‌صورت متمرکز در کنار آن‌ها فراهم می‌شود.

ایده راه‌اندازی کارخانه‌های نوآوری در دل عرصه‌های متروک و رهاشده در دل شهرها، راهکاری بود که نخستین بار در پاریس جواب داد. وقتی فرانسوی‌ها توانستند ایستگاه قدیمی راه‌آهن پاریس را متحول کرده و به فضایی پویا برای توسعه زیست‌بوم نوآوری و استارت‌آپ‌ها تبدیل کنند، این ایده خیلی زود طرفدارانی در دیگر شهر‌های اروپایی همچون برلین و لیسبون و ... پیدا کرد و حالا به الگویی برای توسعه فضا‌های نوآوری و استارت‌آپی در اقصی نقاط جهان تبدیل شده است.

کارخانه نوآوری مجموعه‌ای غیرانتفاعی و منطقه‌ای برای کمک به شکل‌گیری اجتماع نوآوری است؛ در واقع مجموعه‌ای متشکل از کلیه فضاها، سازوکار‌ها و ساختار‌های لازم برای شکل‌گیری، رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کار‌های نوآورانه است. این مجموعه بزرگ با در نظر گرفتن همه نیاز‌های لازم برای رشد یک واحد کسب و کاری کوچک، اقدام به جمع‌آوری زیرساخت‌ها در کنار هم کرده است.

در همین راستا صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف حمایت از ایجاد و توسعه کارخانه‌‍‌های نوآوری در سراسر کشور، اقدام به ارائه تسهیلات در قالب تسهیلات توسعه فضا‌های نوآوری کرده است. این تسهیلات برای کمک به بازسازی و تجهیز فضا‌ها و استقرار تیم‌ها، استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده و سایر اجزای یک فضای نوآوری درنظر گرفته شده است.

کارخانه نخ ریسی درخشان در فراز و فرود تاریخ

سال ۱۳۱۲ حسینعلی هراتی از تجار به‌نام یزد، کارخانه درخشان را در این شهر راه‌اندازی کرد. سرمایه اولیه کارخانه در آن زمان ۱۰ میلیون ریال و محصولاتش هم پارچه‌های پشمی، فاستونی، گاواردین، پتو و سایر منسوجات بود.

از این میان پتو و فاستونی درخشان به دلیل مرغوبیت بالا بسیاری از شهر‌های کشور را درنوردید و مشتریان پروپا قرص خود را پیدا کرد.

این کارخانه تا سال ۱۳۷۰ نیز مشغول به کار بود تا اینکه در اثر فرسودگی دستگاه‌ها به ناچار تعطیل شد و سازمان ملی زمین و مسکن آن را تملک کرد.

بنا‌های موجود این کارخانه دو سالن بزرگ و نمای سردر آن است که در گذر زمان دچار آسیب و فرسودگی شده و اکنون به همت پارک علم و فناوری یزد و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال بهسازی و بازسازی است.

با این همه فراز و فرود، اما هم‌اکنون کارخانه نخ‌ریسی درخشان یزد از حال اغماء بیرون آمده و تاسیس کارخانه نوآوری در ساختمان‌های متروکه آن رنگ دیگری به تاریخش بخشیده است.

اشتراک‌گذاری در:

 اخبار مرتبط